Повномасштабне вторгнення рф в Україну загострило чимало проблем українського суспільства: зменшення рівня доходів, безробіття, втрата місця проживання та ін. Таке соціальне напруження є каталізатором негараздів у родині, що може переростати в насильство.
Щорічно з 25 листопада до 10 грудня проходить Всеукраїнська кампанія «16 днів проти насильства». Основна її мета – привернення уваги до проблем подолання домашнього насильства, жорстокого поводження, підвищення рівня обізнаності громадян щодо форм насильства, алгоритми дії для потерпілих, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок та чоловік.
Гендерно зумовлене насильство — це насильство, спрямоване проти особи через її гендерну належність, або насильство, яке непропорційно впливає на осіб певної статі. ҐЗН зазнають як жінки, так і чоловіки, але серед постраждалих більшість становлять усе ж жінки та дівчата, оскільки це явище глибоко вкорінене в нерівності жінок та чоловіків.
Повідомляється, що кожна третя жінка у світі зазнає тієї чи іншої форми ҐЗН. За даними МОЗ, в Україні 18% жінок та дівчат віком від 15 до 49 років зазнавали насильства з боку інтимного партнера.
На жаль, постраждалих від ҐЗН постійно звинувачують у тому, що вони опинилися не в тому місці, були непристойно вдягнені, ідентифікували себе з певною групою або винесли на загал “домашні” проблеми. ВАЖЛИВО ПАМ’ЯТАТИ, що ніщо не виправдовує жодної форми насильства щодо жінки або дівчини. Насильство, незалежно від того, чи вчиняється воно публічно або приватно, є неприпустимим і порушує права постраждалої людини!
Виокремлюють такі форми ҐЗН:
- фізичне насильство (побиття, удушення, штовхання, застосування зброї, напад, вбивство тощо);
- сексуальне насильство (статевий акт без згоди або спроба його вчинити, згвалтування, сексуальні домагання, торгівля людьми тощо);
- психологічне насильство (контроль, примус, шантаж, наклеп, словесна образа, переслідування тощо);
- економічне насильство (псування майна, обмеження доступу до фінансових ресурсів, освіти чи ринку праці, невиконання економічних зобов’язань, як-от ухиляння від сплати аліментів, тощо).
Приклади ҐНЗ:
- домашнє насильство, зокрема насильство з боку інтимного партнера;
- сексуальні домагання;
- скалічення статевих органів партнера/-ки;
- примусовий, зокрема ранній (дитячий), шлюб;
- торгівля людьми з метою сексуальної експлуатації;
- жіночий інфантицид (убивство дітей жіночої статі);
- насильство в інтернеті, зокрема погрози, переслідування або підбурювання до насильства, надсилання небажаних, образливих повідомлень або повідомлень сексуального змісту, пересилання приватних зображень чи відео без згоди або таких, які демонструють неприйнятну поведінку, в соціальних мережах.
За офіційними Національної поліції України у 2022 році надійшло 244381 звернення з приводу фактів домашнього насильства, що є на 40% більше, ніж у попередньому році (144394) та на 15% більше, ніж у 2020 році (208748) і на 41% більше, ніж у 2019 році (141814).
Що робити, якщо ВИ постраждали від насильства?
- Якщо ви зазнали насильства, ПАМ’ЯТАЙТЕ: ви НЕ самотні і НЕ винні в тому, що сталося.
- Зверніться по медичну допомогу до найближчого закладу охорони здоров’я.
- Якщо це безпечно, попросіть підтримки у сім’ї, друзів або сусідів.
- Ви також можете звернутися по підтримку до інших спеціалізованих служб або зателефонувати на гарячу лінію (0 800 500 335), яка допомагає постраждалим від ҐЗН в отриманні необхідної допомоги, у тому числі направлень до фахівців.
Що ви можете зробити, якщо бачите, що хтось зазнає ҐЗН?
Кожен може зробити свій внесок у запобігання ҐЗН. Підтримуйте зв’язок із жінкою або дівчиною, яка зазнає насильства. Переконайтеся, що це безпечно.
Дізнайтеся, які послуги доступні для постраждалих від ҐЗН у вашому районі. Переконайтеся, що постраждала дала згоду на отримання цих послуг.
Викличте служби екстреної допомоги, якщо постраждалій потрібна невідкладна допомога – 0 800 500 335.
До цієї кампанії також нагадуємо інші номери телефонів, які можуть бути корисними:
- 1578 – з питань протидії торгівлі людьми;
- 1588 – з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей;
- 0 800 500 335 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та 116 123 (безкоштовно з мобільних телефонів) – із запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерній дискримінації;
- 0 800 505 501 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та 527 (безкоштовно з мобільних телефонів) – з протидії торгівлі людьми та консультуванню мігрантів;
- 0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та 116 111 (безкоштовно з мобільних телефонів) – Національна “гаряча лінія” для дітей та молоді.