Сказ — це гостре особливо небезпечне вірусне захворювання тварин і людини, що розвивається внаслідок укусу або ослинення хворою твариною, характеризується важкими ураженнями центральної нервової системи і закінчується смертельним результатом.
Шляхи інфікування
Сказом можуть хворіти теплокровні тварини (коти, собаки, сільськогосподарські та дикі тварини). В дикій природі сказ поширений серед лисиць, вовків, єнотів, куниць, кажанів. Людина може інфікуватися збудником сказу від хворої на сказ тварини через: укус; подряпину на шкірі та слизових оболонках, в які потрапляє слина хворої тварини. Можливе зараження під час відвідування печер, населених кажанами, коли вірус потрапляє через кон’юнктиву, слизову ротоглотки.
Симптоми сказу у людей та тварин
Початкові симптоми сказу включають: підвищення температури та біль, а також незвичні відчуття поколювання чи печіння у місці пошкодження. Надалі розвивається гіперактивність, боязнь води (гідрофобія) та інколи аерофобія (боязнь протягів або свіжого повітря). Смерть настає у результаті зупинки роботи серця, дихання. У хворих на сказ тварин змінюється поведінка. Дикі тварини втрачають страх, наближаються до людської оселі, нападають на домашніх тварин або на людей. Хворі домашні тварини можуть відмовлятися від їжі та води, наявні сліди від укусів, слинотеча, блювота, агресивність, спроби утекти, конвульсії, параліч. Хворі на сказ тварини небезпечні вже до початку прояву захворювання, тому не слід підбирати навіть здорових на вигляд тварин. При появі скаженої тварини необхідно сповістити заклади державної ветеринарної служби.
Профілактика сказу
Для профілактики сказу необхідно: регулярно вакцинувати свійських тварин, собак та котів проти сказу; уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами; не торкатися диких чи безпритульних тварин; не підгодовувати безпритульних тварин у місцях, де перебування людей.
Перша медична допомога після укусу
Якщо вас укусила чи обслинила тварина (особливо дика чи безпритульна), терміново ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хв проточною водою з милом та негайно зверніться до лікаря. Якщо тварина домашня, попросіть власника надати документи, що підтверджують її щеплення.
Собаку, кота чи іншу тварину, яка покусала людей або тварин, слід негайно доправити до найближчої ветеринарної клініки для огляду.
У разі інфікування людини показані негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини не пізніше 14-го дня з моменту укусу.