РАДА ЄВРОПИ
GRETA
Група експертів з питань протидії торгівлі людьми
Рекомендації
щодо усунення ризиків торгівлі людьми у зв’язку з війною в Україні та гуманітарною кризою
GRETA(2022)09
Страсбург, 04 травня 2022 року
Група експертів з питань протидії торгівлі людьми (GRETA)
Рекомендації
щодо усунення ризиків торгівлі людьми
у зв’язку з війною в Україні та гуманітарною кризою
ВСТУП
Відповідно до Конвенції Ради Європи 2005 року про протидію торгівлі людьми (надалі – «Конвенція») держави-учасниці зобов’язані вживати заходів для запобігання торгівлі людьми та боротьби з нею навіть за виняткових обставин, таких як війна та надзвичайні ситуації.
Понад п’ять мільйонів людей були змушені залишити Україну в перші два місяці війни, шукаючи притулку в сусідніх країнах та всій Європі. За оцінками, 90% з них – жінки та діти. Крім того, понад 7,7 мільйона людей стали внутрішньо переміщеними особами (Джерела: УВКБ ООН та МОМ). Таке безпрецедентне переміщення людей кидає неабиякі матеріально-технічні виклики державним установам та організаціям допомоги, зокрема у країнах, що межують з Україною. Передові організації громадянського суспільства, спеціалізовані НУО та журналісти швидко забили тривогу через підозрілі випадки торгівлі людьми серед населення, яке втікає з України.
17 березня 2022 року Група експертів Ради Європи з питань протидії торгівлі людьми (GRETA) закликала держав-учасницьвжити термінових заходів для захисту людей, які втікають з України, від ризику торгівлі людьми, і нагадала про підвищену уразливість внутрішньо переміщених осіб до торгівлі людьми. Імовірні жертви торгівлі людьми серед біженців з України вже були виявлені в кількох державах, і є повідомлення про проведення розслідувань. Для ефективного запобігання торгівлі людьми потрібні більш активні заходи, враховуючи безпрецедентне прибуття людей, які потребують захисту.
У цьому контексті GRETA прийняла рішення випустити Рекомендації щодо усунення ризиків торгівлі людьми у зв’язку з війною в Україні та гуманітарною кризою. їхнямета полягає у наданні практичних порад, щоб допомогти державам-учасницям забезпечити обізнаність державних установ, НУО, приватного сектору та широкої громадськості про ризики торгівлі людьми для різних форм експлуатації в їхніх стосунках з людьми, які тікають від війни в Україні, а також про способи надання підтримки для мінімізації таких ризиків. Щоб забезпечити швидкі результати, Рекомендації зосереджуються на заходах, які можуть бути реалізовані швидко та без потреби у законодавчих реформах чи структурних змінах.
Рекомендації охоплюють широке коло питань, таких як реєстрація та безпечні маршрути, негайна допомога та інтеграція, інформування та підвищення обізнаності, виявлення потенційних жертв і торговців людьми, уразливих груп, а також співробітництво, координація та збір даних. Вони ґрунтуються на попередній роботіСРЕТА, зокрема Рекомендаціях щодо права жертв торгівлі людьми та осіб, яким загрожує ризик торгівлі людьми, на міжнародний захист, і доповнюють рекомендації, видані іншими міжнародними суб’єктами, такими як Спеціальний представник та координатор ОБСЄ з боротьби з торгівлею людьми. Оскільки метою цих Рекомендацій є зосередження уваги на превентивних заходах, вони не є вичерпними і не охоплюють питання пов’язані, наприклад, з доступом до правосуддя для жертв торгівлі людьми.
GRETA підкреслює, що ризики торгівлі людьми у зв’язку із збройним конфліктом, не обмежуються ані війною в Україні, ані громадянами України. Тому рекомендовані заходи, які містяться в цих Рекомендаціях, мають застосовуватися в контексті будь-якого збройного конфлікту та приносити користь усім людям, незалежно від їх громадянства. Важливі виклики, спричинені війною в Україні, мають стати можливістю для розробки та впровадження державами-учасницями комплексних стратегій для більш ефективного усунення ризиків торгівлі людьми, з якими стикаються всі люди, які шукають міжнародного захисту, з дотриманням підходу, який ґрунтується на правах людини та орієнтований на жертву.
РЕЄСТРАЦІЯ ТА БЕЗПЕЧНІ МІГРАЦІЙНІ МАРШРУТИ
Відповідно до статті 5 Конвенції держави-учасниці зобов’язані розробляти та/або зміцнювати політики та програми для запобігання торгівлі людьми, а також вживати заходів для забезпечення законної міграції. Крім того, у статті 7 визначається, що без шкоди для міжнародних зобов’язань щодо вільного переміщення осіб держави-учасниці повинні посилювати, наскільки це можливо, такий прикордонний контроль, який може бути необхідним для запобігання та виявлення випадків торгівлі людьми. Реєстрація всіх осіб, які шукають міжнародного захисту у зв’язку з війною в Україні, а також встановлення безпечних і законних маршрутів для їх в’їзду у країну та подальшого подорожування мають вирішальне значення для запобігання торгівлі людьми і залишаються основною відповідальністю держав-учасниць. Ефективна реєстрація забезпечує, що всі особи будуть відомі національним органам влади та їм буде швидко запропоновані належний захист і допомога. Це також допомагає виявити на ранній стадії осіб, яким загрожує високий ризик торгівлі людьми або які мають особливі потреби.
Рекомендовані заходи:
Виділити достатні людські, фінансові та матеріальні ресурси для забезпечення ефективної та своєчасної реєстрації всіх новоприбулих осіб, які втікають від конфлікту в Україні.
Забезпечити реєстрацію всіх осіб, у тому числі тих, у кого немає документів, що підтверджують особу чи останнє місце проживання в Україні, у країні першого в’їзду, та гарантувати безперервність системи реєстрації у країнах транзиту та призначення. Якщо діти подорожують разом із дорослими, з якими вони не мають родинних відносин, або якщо є сумніви щодо відносин між дитиною та дорослими, які її супроводжують, органи, відповідальні за реєстрацію, повинні окремо провести бесіду з дитиною та провестинеобхідні перевірки.
Збиративсю відповідну інформацію під час процесу реєстрації відповідно до правил конфіденційності та захисту даних, зокрема контактну інформацію та відомості про місце(-я) перебування зареєстрованої особи, а також її згоду на те, що національні органи влади можуть зв’язатися з нею пізніше.
Оцінити уразливість осіб, які тікають з України, на якомога ранньому етапі процесу реєстрації за допомогою показників, адаптованих до поточної ситуації, з урахуванням того, що Україна залишається країною походження жертв торгівлі людьми для різних форм експлуатації.
З метою запобігання та стримування злочинів збільшити присутність підготовлених правоохоронців, у тому числі зі спеціалізованих підрозділів по боротьбі з торгівлею людьми, на пунктах перетину кордону, залізничних станціях та автовокзалах, а також здійснювати відеоспостереження та перевірки особи.
Встановлювати офіційні та безпечні маршрути для людей, які шукають притулку, як під час перетину кордонів, так і на території приймаючих країн, за допомогою активних заходів, таких як організація гуманітарних коридорів, якізабезпечують безпечний та законний в’їзд і транзит, безкоштовний громадський проїзд або проїзд, що фінансується державою, організований довірчими організаціями. Комісар Ради Європи з прав людини наголосив на необхідності більш скоординованих зусиль у цьому відношенні всіма державами-членами Ради Європи.
НЕГАЙНА ДОПОМОГА ТА ІНТЕГРАЦІЯ
Зобов’язання щодо запобігання торгівлі людьми передбачає, що держави-учасниці боротимуться з основними причинами торгівлі людьми через соціальні та економічні можливості для уразливих людей, таких як люди, які потребують міжнародного захисту. Держави-учасниці повинні забезпечити, що люди, які тікають з України, незалежно від їхньої національності, матимуть право на міжнародний захист на основі національних та міжнародних документів, таких як Директива Європейського Союзу (ЄЄ) про тимчасовий захист. Це право на захист передбачає негайну допомогу, право на постійне проживання у країні, економічні та соціальні права, такі як доступ до ринку праці, житла, охорони здоров’я та соціального забезпечення. GRETA зазначає, що особи, які не є громадянами України, виключаються з тимчасового захисту відповідно до Директиви ЄС, якщо існують «безпечні та надійні умови» для їх повернення до країни походження, що може збільшити ризик торгівлі людьми, якщо умови їх повернення будуть надто швидко і неправильно оцінені. У цьому контексті GRETA підкреслює, що право на негайну допомогу не повинно залежати від національності.
Мали місце повідомлення про осіб, які пропонуютьперевезення, проживання чи працевлаштування в обмін на сексуальні або інші послуги людям, які тікають з України. Також повідомлялося про випадки пошуку притулку українцями, яких ввели в оману щодо працевлаштування без укладення трудового договору та які згодом зазнали експлуатації. Держави-учасниці повинні вживати активних заходів, щоб допомога та захист надавалися довіреними людьми та в безпечному середовищі.
Рекомендовані заходи:
Просувати безпечні практики приватними особами та організаціями, які пропонують допомогу людям, що втікають від війни в Україні. Належні практики включають перевірку та офіційну реєстрацію всіх волонтерів, окремих осіб, організацій та приватних компаній, які пропонують та надають житло, перевезення та/або працевлаштування, а також сприяння безпечному найму персоналу (шляхом перевірки особи та проведення співбесіди з кандидатами) та дотримання кодексів поведінки.
Забезпечити негайне задоволення невідкладних і основних потреб, таких як їжа, вода, житло, одяг та медична допомога, всім особам, які втікають від війни в Україні, незалежно від їхньої національності.
Забезпечити достатні державні людські, матеріальні та фінансові ресурси, щоб надання негайної та довгострокової допомоги не покладалося переважно на приватні чи неурядові ініціативи.
-
Надавати безперервні рекомендації та підтримку приватним особам, які приймають людей, що втікають від війни в Україні.
Забезпечити розташування центрів прийому та розміщення у районах, які є безпечними і доступними для відповідних послуг, включаючи охорону здоров’я, соціальну допомогу та школи.
Надати юридичний статус та дозвіл на проживання без невиправданих затримок всім особам, які мають право на міжнародний захист після війни в Україні.
Якщо держава вирішить не надавати міжнародний захист особам, які не є громадянами України, на тій підставі, що вони можуть повернутися до своїх країн походження, забезпечити належну оцінку можливостей для ефективного, безпечного та надійного повернення відповідних осіб.
Гарантувати право на працевлаштування та забезпечити можливості роботи для осіб, які мають право на міжнародний захист. Створити схеми працевлаштування, консультування та професійного навчання через служби праці та зайнятості, а також заохочувати роботодавців набирати кваліфікованих працівників з-поміжбіженців, що дасть змогу підтвердити їхні навички, освіту та професійну базу.
Підвищити рівень обізнаності серед приватного сектора щодо того, що є актами торгівлі людьми, сфери відповідальності юридичних осіб у цьому зв’язку, а також щодо способів встановлення безпечних методівнаймання осіб, які мають право на міжнародний захист.
Забезпечити легкий і безкоштовний доступ до медичних послуг, включаючи сексуальне та репродуктивне здоров’я, а також психологічну підтримку, в тому числі для тих, хто став жертвою сексуального насильства.
Сприяти інтеграції, організовуючи вивчення місцевої мови, культурну та соціальну інтеграцію, шкільне навчання та дошкільне виховання дітям.
-
Розробити узгоджені плани з громадянським суспільством для забезпечення безпечного житла, харчування, психологічної та медичної допомоги, соціальних послуг, тлумачення і надання інформації про права жертв торгівлі людьми, з приділенням особливої уваги у випадках, коли це стосується дітей.
ІНФОРМУВАННЯ ТА ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ ОБІЗНАНОСТІ
Відповідно до статті 5 Конвенції зобов’язання щодо ефективного запобігання торгівлі людьми передбачає інформаційнікампанії, кампанії з підвищення обізнаності та освітні кампанії, зокрема для осіб, уразливих до торгівлі людьми. Стаття 6 також зобов’язує держав-учасниць вживати та посилювати заходи для зниження попиту, який сприяє експлуатації. Надання інформації особам, які тікають з України, на якомога ранньому етапі про їхні права, послуги підтримки та можливості працевлаштування, а також підвищення обізнаності серед них про ризики експлуатації в різних секторах економіки, включаючи сексуальну експлуатацію, є надзвичайно важливим, особливо з огляду на широке поширення дезінформації.
Рекомендовані заходи:
Інформувати осіб, які втікають від війни в Україні, про ризики торгівлі людьми для різних форм експлуатації (сексуальна експлуатація, трудова експлуатація, примусове жебрацтво, примусова злочинність, видалення органів, незаконне усиновлення, зловживання сурогатним материнством…). Інформація має надаватися на різних етапах, у тому числі в межах України, на кордонах, під час реєстрації та в центрах розміщення.
Належні практики включають розповсюдження листівок різними мовами, включаючи українську та російську, із прикладами підозрілих практик, порадами щодо поведінки та відомостями про контактних осіб.
-
Широко розповсюджувати інформацію про вимоги до отримання статусу захисту та права на допомогу через звичайні канали ЗМІ, соціальні мережі, спеціальні веб-сайти та плакати в місцях перебування осіб, які втікають від війни в Україні, наприклад, на пунктах перетину кордону, у школах, церквах, на ринках, в інформаційно-культурних центрах, парках, у громадському транспорті тощо.
Z Надавати інформацію про національні вимоги для легальної присутності у країні особам, які втікають від війни в Україні, у тому числі особам, які втратили посвідчення особи під час втечі від війни.
Зміцнити існуючі гарячі лінії та/або створити в терміновому порядку нові контактні центри та лінії допомоги, доступні 24/7, де надаватиметься необхідна інформація і куди можна повідомляти про потенційні випадки торгівлі людьми та експлуатації, в тому числі українською та російською мовами.
Надавати легкодоступну інформацію про трудові права та процедури працевлаштування у приймаючій країні, вказуючи на важливість укладення офіційного трудового договору мовою, яка є зрозумілою працівнику.
Організовувати кампанії з підвищення рівня обізнаності, як онлайн (використовуючи соціальні мережі, сервіси обміну повідомленнями, такі як Viber і Telegram, та спеціалізовані веб-сайти), так і офлайн (наприклад, у громадському транспорті та громадських місцях, де особи, які тікають з України, можуть побачити інформацію) щодо ризиків реагування на фальшиві пропозиції роботи. Особливу увагу слід приділити методу пошуку роботи через цільові повідомлення (сервіси обміну повідомленнями та соціальні мережі), які пропонують добре оплачувану роботу на неповний робочий день або на дому.
Підвищити рівень обізнаності широкої громадськості про ризики торгівлі людьми в умовах війни в Україні та про поведінку, якої повинні дотримуватися особи, якщо вони підозрюють потенційний випадок торгівлі людьми.
ВИЯВЛЕННЯ ПОТЕНЦІЙНИХ ЖЕРТВ І ТОРГОВЦІВ
Відповідно до Конвенції держави-учасниці зобов’язані виявляти жертв торгівлі людьми, у тому числі серед осіб, які втікають від війни в Україні. Необхідно звернути увагу на всі форми експлуатації, які можуть бути спрямовані на цю конкретну групу людей, тобто не тільки сексуальну експлуатацію, а й примусову працю, домашнє рабство, примусову злочинність (наприклад, кишенькові крадіжки, культивування канабісу), примусове жебрацтво, а також торгівлю органами. GRETA підкреслила зростаючу тенденцію торгівлі людьми в Інтернеті та/або завдяки використанню новітніх технологій, що є особливо актуальним у контексті осіб, які тікають від війни в Україні.
Рекомендовані заходи:
Виділити додаткові людські, фінансові та матеріальні ресурси відповідним органам влади (прикордонники, працівники служб притулку, правоохоронці, інспектори з працевлаштування…) для посилення їх спроможності активно виявляти ситуації експлуатації та ідентифікувати ймовірних жертв торгівлі людьми серед осіб, які втекли від війни в Україні. Організовувати для них спеціальну підготовку з питань уразливості та ризиків, які загрожують особам, які тікають від війни в Україні, індикаторів та ознак торгівлі людьми, а також щодо того, як надавати ймовірним жертвам допомогу та захист.
Підвищити рівень обізнаності всіх передових респондентів та фахівців, які беруть участь у реєстрації, наданні допомоги та інтеграції осіб, які втікають від війни в Україні – зокрема, волонтерів, персоналу готелів, соціальних працівників, медичних працівників, місцевих чиновників, вчителів – про ризики торгівлі людьми та експлуатації. Надавати їм зрозумілі вказівки, інструменти та показники щодо того, як виявляти потенційних жертв торгівлі людьми, зокрема серед дітей, і як реагувати на такі ситуації.
Забезпечити застосування Національного консультативного механізму (NRM) у всіх випадках виявлення ймовірних жертв торгівлі людьми серед осіб, що тікають від війни в Україні.
Посилити спеціальні дії інспекторів з працевлаштування для моніторингу секторів високого ризику (таких як готельний бізнес, сільське господарство, кур’єрські служби, доставка їжі, прибирання, догляд за оселею, автомийки, масажні студії) та місця, де раніше було виявлено випадки торгівлі людьми. Завчасно визначати нові потенційно небезпечні місця, де може мати місце експлуатація осіб, які втікають від війни в Україні, та проводити там перевірки.
Систематично моніторити Інтернет. використовуючи дані з відкритих джерел та перевіряючи оголошення про роботу і веб-сайти сексуальних послуг, використовуючи різні технологічні інструменти. Співробітники поліції та інспектори з питань працевлаштування повинні розвивати цифрові знання та розширювати свою присутність в Інтернеті.
Створювати і поширювати інформацію про безпечні канали для повідомлення про потенційні випадки торгівлі людьми та експлуатацію. Забезпечити, що працівники, які не отримали тимчасовий захист у зв’язку з війною в Україні, зможуть безпечно повідомляти про зловживання на робочому місці, не ризикуючи наданням повідомлення про них до імміграційних органів.
УРАЗЛИВІ ГРУПИ
Деякі особи та групи є більш уразливими до торгівлі людьми з огляду на свою стать, вік або нестабільну матеріальну, фізичну чи психологічну ситуацію. У контексті війни в Україні особливу увагу слід приділяти дітям без супроводу або дітям, розлученим із сім’єю, жінкам, представникам етнічних меншин, інвалідам, людям похилого віку та особам, які раніше були визнані українською владою жертвами торгівлі людьми. GRETA особливо занепокоєна численними повідомленнями про зникнення дітей, які мають бути розглянуті в терміновому порядку.
Рекомендовані заходи:
З метою запобігання зникненню та жорстокому поводженню з дітьми, негайно забезпечити, що всі діти без супроводу та діти, розлученііз сім’єю,будуть зареєстровані та користуватимуться вигодами ефективнихпрограм захисту, включаючи безпечне та спеціалізоване житло, і що відповідний підготовлений персонал буде попереджений про ризики торгівлі людьми. Забезпечити оперативний і плавний обмін інформацією про зниклих дітей та розробити спільні протоколи щодо дітей, які зникли безвісти.
-
У випадках невизначеності щодо віку особи, процедури оцінки віку мають поважати права дитини в контексті міграції та відповідати міжнародним стандартам.
У разі дітей без супроводу або дітей, розлучених із сім’єю, має систематично та негайно призначатися законний опікун. Законні опікуни повинні бути проінформовані та, наскільки це можливо, підготовлені щодо конкретних травм та уразливості дітей з України.
Гарантувати дітям доступ до медичної допомоги та психологічної підтримки, а також доступ до освіти, професійної підготовки, юридичної допомоги та перекладу.
2 Створити зрозумілі дітям матеріали в Інтернеті та офлайн, щоб інформувати їх про ризики торгівлі людьми, включаючи вербування та експлуатацію в Інтернеті, а також допомагати їм розвивати вміння виявляти та уникати ризиків, навчитися захищати себе, знати, де можна отримати підтримку та кудиповідомляти про зловживання. Вживати заходів для запобігання онлайн-вербуванню дітей, у тому числі шляхом співпраці з провайдерами Інтернет-послуг. Належні приклади включають навчання дітей, батьків і вчителів з безпеки в Інтернеті, розробку інтерактивного порталу, який містить практичні поради, й активне партнерство з Центрами безпечного Інтернету в державах-учасницях, де функціонують такі центри. У цьому контексті ми посилаємось на контрольний перелік, виданий Лансаротським комітетом з питань захисту дітей, які постраждали від кризи біженців, від сексуальної експлуатації та сексуального насильства.
Забезпечити, що процес реєстрації здійснюватиметься з урахуванням статі та віку. Наскільки це можливо, держави-учасниці повинні збільшити присутність прикордонників, працівників притулку, поліцейських, соціальних працівників та перекладачів жіночої статі.
-
Забезпечитигендерноорієнтоване розміщення в організованому державою житлі або в партнерстві з приватними структурами, які були ретельно перевірені. Спальні та санітарно-гігієнічні приміщення для самотніх жінок (з дітьми або без них) повинні бути відокремленими від чоловіків, а вхід до притулків для жінок та прилегла територія мають бути безпечними.
Запропонувати допомогу та захист сурогатним матерям, які втекли з України та перебувають у країнах, де сурогатне материнство є нелегальним, включаючи доступ до медичної допомоги та житла. Держави-учасниці повинні вживати заходів для забезпечення того, щоб неможливість зареєструвати сурогатних батьків у свідоцтві про народження дітей не призвела до небезпечних пологів і торгівлі новонародженими немовлятами.
-
Забезпечити реєстрацію, житло, допомогу та захист усім особам, які тікають від війни в Україні, без дискримінації, незалежно від їхньої національності чи без громадянства. Держави-учасниці мають посилити моніторинг можливих актів дискримінації та расизму щодо осіб, які не є громадянами України, та представників етнічних меншин, які втікають з України.
Негайна допомога, включаючи належне житло та медичне обслуговування, повинна надаватися людям похилого віку та особам з інвалідністю, щоб вони не стали жертвами торгівлі людьми та експлуатації.
СПІВПРАЦЯ ТА КООРДИНАЦІЯ
Протидія торгівлі людьми та експлуатації осіб, які втікають від війни в Україні, вимагає колективного реагування та скоординованих дій держав-учасниць. З метою ефективного запобігання торгівлі людьми серед осіб, які втікають від війни в Україні, держави-учасниці повинні збирати та поширювати відповідну інформацію, з розбивкою за статтю, віком та іншими критеріями, щодо підозрюваних та виявлених випадків торгівлі людьми, відповідно до правилзахисту даних. Швидкий обмін інформацією між відповідними зацікавленими сторонами, як державними, так і недержавними, на національному та міжнародному рівнях має вирішальне значення для запобігання торгівлі людьми, які втікають від війни в Україні, та для виявлення потенційних жертв торгівлі людьми. Міжнародна співпраця також має сприяти возз’єднанню сімей.
Рекомендовані заходи:
Створити канали для швидкого обміну інформацією та координації між державними установами, НУО, приватними компаніями та міжнародними організаціями. Належні приклади включають призначення контактних осіб у кожній зацікавленій стороні щодо врегулювання гуманітарної кризи та ризиків торгівлі людьми.
Створити міждисциплінарну робочу групу для планування та реалізації скоординованих заходів для сприяння наданню допомоги особам, які втікають від конфлікту в Україні, та запобігання їх експлуатації. До її складу мають входити представники відповідних міністерств, регіональних органів влади, правоохоронних органів, інспекцій з питань працевлаштування, організацій роботодавців, профспілок, організацій громадянського суспільства та відповідних міжнародних організацій.
Налагодити партнерські стосунки з існуючою українською діаспорою (громадами) в країні та залучити їх до спілкування з особами, які втікають від війни в Україні, надання допомоги та інтеграції.
Співпрацювати з приватними роботодавцями та онлайн-платформами з питань працевлаштування для систематичного моніторингу оголошень про роботу, особливо через Інтернет.
Збирати дезагреговані дані про осіб, які в’їхали в країну внаслідок гуманітарної кризи в Україні, та осіб, яким надано міжнародний захист.
Збирати дезагреговані дані щодо ймовірних та ідентифікованих жертв торгівлі людьми серед осіб, які втекли від війни в Україні, а також випадків, розслідуваних та переслідуваних як випадки торгівлі людьми.
Контролювати та протидіяти дезінформації щодо можливих негативних наслідків реєстрації для отримання міжнародного захисту та доступу до такої допомоги, як житло, працевлаштування, соціальне забезпечення тощо.
COUNCIL OF EUROPE
CONSEIL DE LEUROPE
GRETA
Group of Experts on Action against Trafficking in Human Beings
Guidance Note
on addressing the risks of trafficking
in human beings
related to the war in Ukraine
and the ensuing humanitarian crisis
GRETA(2022)09
Strasbourg, 4 May 2022
Group of Experts on Action against Trafficking in Human Beings (GRETA)
Guidance Note
on addressing the risks of trafficking in human beings related to the war in Ukraine
and the ensuing humanitarian crisis
INTRODUCTION
Under the 2005 Council of Europe Convention on Action against Trafficking in Human Beings (“the Convention”), States Parties have the obligation to take measures in order to prevent and combat trafficking in human beings, even in exceptional circumstances such as war and public emergencies.
Over five million people have been forced to flee Ukraine in the first two months of the war, seeking refuge in neighbouring countries and onwards across Europe. An estimated 90% of them are women and children. In addition, more than 7.7 million people have been internally displaced (Sources: UNHCR and IOM). This unprecedented movement of people poses significant logistical challenges for public institutions and aid organisations, in particular in countries bordering Ukraine. Front-line civil society organisations, specialised NGOs and journalists have quickly sounded the alarm over suspected cases of human trafficking among people fleeing Ukraine.
On 17 March 2022, the Council of Europe Group of Experts on Action against Trafficking in Human Beings (GRETA) called on States to act urgently to protect people fleeing Ukraine from human trafficking, and recalled the heightened vulnerability to human trafficking of internally displaced persons. Presumed victims of human trafficking among refugees from Ukraine have already been detected in several states, and there are reports about ongoing investigations. More proactive actions are needed to effectively prevent human trafficking, given the unprecedented arrival of people in need of protection.
In this context, GRETA has decided to issue a Guidance Note on addressing the risks of trafficking in human beings related to the war in Ukraine and the ensuing humanitarian crisis. Its aim is to provide practical advice to help States Parties ensure that public agencies, NGOs, the private sector and the general public are aware of the risks of trafficking in human beings for different forms of exploitation in their dealings with people fleeing the war in Ukraine, and on how to provide support in order to minimise these risks. In order to have rapid impacts, the Guidance Note focuses on actions that can be implemented quickly, without the need of legislative reforms or structural changes.
The Guidance Note addresses a broad range of issues such as registration and safe routes, immediate assistance and integration, information and awareness-raising, detection of potential victims and traffickers, vulnerable groups, as well as co-operation, co-ordination and data collection. It follows on previous work developed by GRETA, notably the Guidance Note on the entitlement of victims of trafficking, and persons at risk of being trafficked, to international protection, and complements recommendations issued by other international actors, such as the OSCE Special Representative and Coordinator for Combatting Trafficking in Human Beings. As the purpose of this Guidance Note is to focus on preventive measures, it does not seek to be exhaustive and does not tackle questions related to, for example, access to justice for victims of trafficking.
GRETA stresses that the risks of human trafficking related to an armed conflict are not limited to the war in Ukraine, nor to Ukrainian citizens. Therefore, the recommended actions contained in this Guidance Note should be applied in the context of any armed conflict and benefit all people regardless of their citizenship. The important challenges posed by the war in Ukraine should be an opportunity for States Parties to design and implement comprehensive strategies to deal more effectively, following a human rights-based and victim- centred approach, with the risks of human trafficking faced by all people seeking international protection.
REGISTRATION AND SAFE MIGRATION ROUTES
Under Article 5 of the Convention, States Parties have the obligation to establish and/or strengthen policies and programmes to prevent trafficking in human beings, and to take measures to enable migration to take place legally. Further, Article 7 specifies that, without prejudice to international commitments in relation to the free movement of persons, States Parties shall strengthen, to the extent possible, such border controls as may be necessary to prevent and detect trafficking. The registration of all people seeking international protection in relation to the war in Ukraine, as well as establishing safe and legal routes for their entry into the country and onward journey, are crucial in order to prevent human trafficking, and remain the primary responsibility of States Parties. Effective registration ensures that all people are known to the national authorities and quickly offered adequate protection and assistance. It also helps identifying at an early stage people who are at high risk of trafficking or have special needs.
Recommended actions:
-
Allocate sufficient human, financial and material resources to ensure effectiveness and timeliness of the registration of all newly arrived people fleeing the conflict in Ukraine.
-
Ensure registration of all people, including those who lack papers to prove their identity or last place of residence in Ukraine, in the first-entry country, and guarantee continuity of the registration system in transit and destination countries. When children are travelling with unrelated adults or there are doubts about the relationship between a child and the adult(s) accompanying them, the authorities responsible for the registration should interview the child separately and conduct the necessary checks.
-
Collect all relevant information during the registration process, in line with privacy and data protection rules, notably contact details and place(s) of stay of the registered person, as well as his or her agreement to be contacted by national authorities at a later stage.
-
Assess the vulnerabilities of people fleeing Ukraine at the earliest stage possible in the registration process through the use of indicators adapted to the current situation, taking into account that Ukraine remains a country of origin of victims of trafficking for different forms of exploitation.
-
With a view to preventing and deterring crimes, increase the presence of trained law enforcement officials, including from specialised anti-trafficking units, at border crossing points, train and bus stations, as well as video-surveillance and identity checks.
-
Establish official and safe travel routes for people seeking refuge, both when crossing borders and within the territory of the host countries, through proactive measures such as humanitarian corridors allowing safe and legal entry and transit, free-of-charge public transportation or state-funded transportation set up by trusted organisations. The need for more co-ordinated efforts in this respect by all Council of Europe member States has been stressed by the Council of Europe Commissioner for Human Rights.
IMMEDIATE ASSISTANCE AND INTEGRATION
The obligation to prevent human trafficking implies that States Parties tackle the underlying causes of human trafficking through social and economic opportunities for vulnerable people, such as people in need of international protection. States Parties should ensure that people fleeing Ukraine, irrespective of their nationality, have the right to international protection based on national and international instruments, such as the European Union (EU) Temporary Protection Directive. This right to protection entails immediate assistance, the right to regularly reside in the country, economic and social rights such as access to the labour market, housing, health care and social welfare. GRETA notes that non-Ukrainians are excluded from temporary protection under the EU Directive if there are “safe and durable conditions” for their return to their country of origin, which might increase the risk of trafficking if the conditions for their return are too quickly and wrongly evaluated. In this context, GRETA stresses that the right to immediate assistance must not depend on nationality.
There have been reports of individuals offering transportation, accommodation or work in exchange for sexual or other services to people fleeing Ukraine. Cases have also been reported of Ukrainians seeking refuge who were misled to work without an employment contract and who were subsequently exploited. States Parties must take proactive measures so that assistance and protection are provided by trusted people and in a safe environment.
Recommended actions:
-
Promote safe practices by private individuals and organisations offering assistance to people fleeing the war in Ukraine. Good practices include the vetting and official registration of all volunteers, individuals, organisations and private companies offering and providing accommodation, transportation and/or work, as well as the promotion of safe staff recruitment (through identity check and interview of candidates) and codes of conduct.
-
Provide immediate cover of urgent and basic needs, such as food, water, housing, clothing and medical assistance, to all people fleeing the war in Ukraine, irrespective of their nationality.
-
Ensure sufficient public human, material, and financial resources so that the provision of immediate and long-term assistance does not rely mostly on private or non-governmental initiatives.
-
Provide ongoing advice and support to private individuals who host people fleeing the war in Ukraine.
-
Ensure that reception and accommodation centres are located in areas which are safe and accessible to relevant services, including health, social assistance and schools.
-
Provide legal status and residence permit without undue delay to all people entitled to international protection following the war in Ukraine.
-
If a State decides not to grant international protection to non-Ukrainian citizens on the ground that they can return to their countries of origin, ensure due assessment of the possibilities for the effective, safe and durable return of the persons concerned.
-
Guarantee the right to work and ensure work opportunities for people entitled to international protection. Set up job placement schemes, counselling and vocational training through labour and employment services, and encourage employers to recruit qualified workers among refugee population, enabling validation of their skills, educational and professional backgrounds.
-
Raise awareness among the private sector on what constitute acts of trafficking in human beings, the liability of legal entities in this regard, as well as how to establish safe methods of recruitment of people entitled to international protection.
-
Enable easy and free access to health services, including sexual and reproductive health care, and psychological support, including to those who have been victims of sexual violence.
-
Promote integration by providing local language teaching, cultural and social inclusion, schooling and pre-school care for the children.
-
Develop coordinated plans with civil society for providing safe housing, food, psychological and medical assistance, social services, interpretation and provision of information on trafficked persons’ rights, with particular attention in cases where children are involved.
INFORMATION AND AWARENESS-RAISING
Under Article 5 of the Convention, the obligation to effectively prevent trafficking in human beings involves information, awareness-raising and education campaigns in particular for people vulnerable to trafficking. Article 6 also obliges States Parties to adopt and strengthen measures to discourage the demand that fosters exploitation. Providing information to people fleeing Ukraine at the earliest possible stage about their rights, support services and work opportunities and raising awareness among them about the risks of exploitation in different economic sectors, including sexual exploitation, are crucial, especially given that misinformation is being spread widely.
Recommended actions:
-
Inform people fleeing the war in Ukraine about the risks of being trafficked for different forms of exploitation (sexual exploitation, labour exploitation, forced begging, forced criminality, organ removal, illegal adoption, abuse of surrogate motherhood…). The information should be provided at all different stages, including within Ukraine, at borders, during registration and in accommodation centres. Good practices include the dissemination of leaflets in different languages, including Ukrainian and Russian, with examples of suspicious practices, advice on the conduct to adopt and details of whom to contact.
-
Disseminate widely information on the requirements for obtaining protection status and the rights to assistance, through regular media channels, social media, specific websites and posters on locations where persons fleeing the war in Ukraine are present, such as border crossing points, schools, churches, markets, information and cultural centres, parks, public transport, etc.
-
Provide information on the national requirements for legal presence in the country to persons fleeing the war in Ukraine, including people who lost their ID while fleeing the war.
-
Reinforce existing hotlines and/or set up as a matter of urgency new contact points and helplines, available 24/7, where relevant information is provided and potential cases of trafficking and exploitation can be reported, including in Ukrainian and Russian.
-
Provide easily accessible information on labour rights and employment procedures in the host country, pointing out the importance of having an official employment contract drawn up in a language which can be easily understood by the employee.
-
Organise awareness-raising campaigns, both online (using social media, messaging services such as Viber and Telegram, and specialised websites) and offline (e.g. in public transportation and public places where people fleeing Ukraine may see the information) on the risks of responding to false job offers. Special attention should be put on the method of job-fishing with targeted messages (via messaging services and social media) proposing well-paid part-time or home-based jobs.
-
Raise awareness of the general public on the risks of trafficking in human beings in the context of the war in Ukraine and the conduct people should adopt when suspecting a potential case of trafficking.
DETECTION OF POTENTIAL VICTIMS AND TRAFFICKERS
Under the Convention, States Parties have the obligation to identify victims of trafficking, including among people fleeing the war in Ukraine. Attention must be paid to all forms of exploitation that might target this particular group of people, that is to say not only sexual exploitation but also forced labour, domestic servitude, forced criminality (e.g. pickpocketing, theft, cannabis cultivation), forced begging, as well as organ trafficking. GRETA has underlined the growing trend of trafficking in human beings occurring online and/or facilitated by new technologies, which is of particular relevance in the context of people fleeing the war in Ukraine.
Recommended actions:
-
Allocate additional human, financial and material resources to the relevant authorities (border guards, asylum officers, law enforcement officers, labour inspectors…) to strengthen their capacity to proactively detect exploitative situations and identify presumed trafficking victims among people who have fled the war in Ukraine. Provide them with specific training on the vulnerabilities and risks of people fleeing the war in Ukraine, red flags and indicators of human trafficking, and how to refer presumed victims to assistance and protection.
-
Raise awareness among all front-line responders and professionals involved in the registration, assistance and integration of people fleeing the war in Ukraine – in particular volunteers, hotel personnel, social workers, health-care staff, local officials, teachers – about the risks of trafficking in human beings and exploitation. Provide them with easy guidance, tools and indicators on how to detect potential victims of trafficking in human beings, notably among children, and how to react in such cases.
-
Ensure that the National Referral Mechanism (NRM) is applied in all cases where presumed victims of trafficking are detected among persons fleeing the war in Ukraine.
-
Increase targeted action by labour inspectors to monitor high-risk sectors (such as hospitality, agriculture, couriers, food delivery, cleaning, domestic care, car washes, massage studios), and locations where trafficking in human beings was previously detected. Proactively identify new potentially high-risk locations where exploitation of people fleeing the war in Ukraine might appear and boost inspections there.
-
Systematically monitor the internet, using open-source intelligence and screening of job advertisements and sexual services websites, using various technological tools. Police officers and labour inspectorates should develop digital expertise and increase their online presence.
-
Establish and disseminate information on safe channels for reporting potential cases of trafficking and exploitation. Ensure that workers who have not obtained temporary protection following the war in Ukraine can safely report abuse at the workplace without running the risk of being reported to the immigration authorities.
VULNERABLE GROUPS
Some individuals and groups are more vulnerable to trafficking in human beings due to their gender, age, or precarious material, physical or psychological situation. In the context of the war in Ukraine, special attention should be paid to unaccompanied or separated children, women, members of ethnic minorities, persons with disabilities, elderly people, and people who have previously been identified as victims of human trafficking by the Ukrainian authorities. GRETA is particularly concerned about numerous reports of the disappearance of children that must be addressed as a matter of urgency.
Recommended actions:
-
With a view to preventing the disappearance and abuse of children, ensure as a matter of urgency that all unaccompanied and separated children are registered and benefit immediately from effective protective care arrangements, including safe and specialised accommodation, with trained staff alerted to the risks of human trafficking. Ensure prompt and fluid exchange of information on missing children and develop joint protocols on children who go missing.
-
In cases of uncertainty regarding the age of a person, age assessment procedures should be respectful of children’s rights in the context of migration and comply with international standards.
-
In case of unaccompanied or separated children, a legal guardian should be systematically and promptly appointed. Legal guardians should be informed, and to the extent possible, trained on the particular trauma and vulnerabilities affecting children from Ukraine.
-
Guarantee that children have access to health care and psychological support, as well as access to education, vocational training, legal assistance and interpretation.
-
Create online and offline child-friendly materials to inform children about the risks of trafficking, including recruitment and exploitation online, and to help them develop skills in identifying and avoiding risks, learning how to protect themselves, where to get support and report abuse. Take steps to prevent online recruitment of children, including by co-operating with Internet service providers. Good examples include providing training on online safety to children, parents and teachers, developing an interactive portal which contains practical advice, and active partnership with Safer Internet Centres in the State Parties where such centres are operational. Reference is made in this context to the checklist issued by the Lanzarote Committee on protection of children affected by the refugee crisis from sexual exploitation and sexual abuse.
-
Ensure that the registration process is undertaken in a gender- and age-sensitive manner. To the extent possible, States Parties should increase the presence of female border guard officers, asylum officials, police officers, social workers and interpreters.
-
Provide gender-sensitive housing in state-organised accommodation or in partnership with private entities which have been carefully vetted. Sleeping and sanitation areas for single women (with or without children) must be separated from men, and the entry to and surroundings of women shelters should be secured.
-
Offer assistance and protection to surrogate mothers having fled Ukraine and hosted in countries where surrogacy is not legal, including access to health care and housing. States Parties should take measures to ensure that the impossibility to register the surrogate parents in the children’s birth certificate does not lead to unsafe deliveries and trafficking of new-born babies.
-
Ensure that registration, housing, assistance and protection are provided to all people fleeing the war in Ukraine without discrimination, irrespective of their nationality or of being stateless. States Parties should increase the monitoring of possible acts of discrimination and racism against non-Ukrainian nationals and members of ethnic minorities fleeing Ukraine.
-
Immediate assistance, including appropriate housing and medical care, should be provided to elderly people and persons with disabilities, to prevent them from falling victim to trafficking and exploitation.
CO-OPERATION AND CO-ORDINATION
Countering human trafficking and exploitation of people fleeing the war in Ukraine requires collective response and co-ordinated actions by States Parties. In order to effectively prevent trafficking in human beings among people fleeing the war in Ukraine, States Parties should collect and share relevant information, disaggregated by gender, age and other criteria, on suspected and identified cases of human trafficking, in line with data protection rules. Rapid exchange of information between relevant stakeholders, both state and non-state, at national and international level, is crucial to prevent trafficking among people fleeing the war in Ukraine and detect potential victims of trafficking. International co-operation should also facilitate family reunification.
Recommended actions:
-
Establish channels for rapid exchange of information and co-ordination between public agencies, NGOs, private companies and international organisations. Good examples include the designation of contact points in each stakeholder on the managing of the humanitarian crisis and the risks of trafficking in human beings.
-
Set up a multi-disciplinary taskforce (working group) to plan and implement co-ordinated measures to facilitate the provision of assistance to people fleeing the conflict in Ukraine and prevent their exploitation. It should include representatives of relevant ministries, regional authorities, law enforcement agencies, labour inspectorates, employers’ organisations, trade unions, civil society organisations and relevant international organisations.
-
Set up partnerships with existing Ukrainian diaspora (communities) in the country and involve them in communication with persons fleeing the war in Ukraine, the provision of assistance and integration.
-
Collaborate with private employers and HR/Job Online platforms for systematic monitoring of job advertisements, especially through the Internet.
-
Collect disaggregated data on people who entered the country as a consequence of the humanitarian crisis in Ukraine, and people who were granted international protection.
-
Collect disaggregated data on presumed and identified victims of trafficking in human beings among persons fleeing the war in Ukraine, as well cases investigated and prosecuted as human trafficking.
-
Monitor and counteract misinformation on the possible negative consequences of registering for international protection and access to assistance such as housing, employment, social welfare, etc.