Останнім часом дорослі і діти все частіше хворіють на кишкові інфекції. 90% випадків ентериту небактеріального походження у всьому світі викликає норовірусната рото вірусна інфекція («кишковий грип»).Я розповім більш детально в цій статті саме про норо вірус,оскільки він нещодавно почав масово діагностуватися,тому більшість людей не знайомі з цією назвою. Хоча насправді вірус існує дуже давно.В 1972р. Капікяномetal. було повідомлено про знаходження за допомогою електронного мікроскопу круглих часток діаметром 27нм у фільтраті випорожнень захворілого на гострий не бактерійний гастроентерит у м.Норфолк (Norwalk) штат Огайо в США. Назву норовірус було затверджено для групи вірусів, які умовно позначають як «Норуолк-подібні віруси».
Резервуаром і джерелом є хвора людина або носій. Максимальну концентрацію вірусу у фекаліях виявляють у 1–2-й день хвороби, виділення вірусу у реконвалесцентів триває впродовж 5–47 днів. Основний механізм передачі — фекально-оральний, який реалізується контактно-побутовим, харчовим і значно рідше водним шляхом. Не виключають і аерозольний шлях передачі з потраплянням вірусів у ротову порожнину з наступним проковтуванням. Норовірус уражує дітей усіх вікових груп. Епідемічний процес на сучасному етапі проявляється спорадичною захворюваністю із сезонними підйомами (осінь, зима, весна) і спалахами незалежно від сезону.У 10–13 % людей хвороба має безсимптомний перебіг. Разом з тим особи, старші за 65 років, піддаються найбільшому ризику смерті від норовірусної інфекції, а діти віком до 5 років мають найвищі показники симптомної захворюваності.
Хвороба починається на тлі повного здоров’я, гостро. Перші клінічні симптоми з’являються через 24-48 годин після зараження. Це може бути нудота,згодом одноразова, але частіше багаторазова блювота, пронос, підвищення температури, головний біль та болі у м’язах, слабкість.Тривалість блювання 1–2 дні. Рідкі водянисті випорожнення з’являються через 6–18 годин від початку блювання, спостерігаються явища метеоризму, біль у животі без чіткої локалізації. У дітей головним чином переважає блювання, а у дорослих — діарея.З особистих спостережень лікарів дитячого відділення Черкаської міської інфекційної лікарні,було помічено що при норовірусній інфекції доволі частим симптомом є наявність короткотривалого гемоколіту. Зазвичай симптоми норовірусної інфекції проходять через 12-72 години, але іноді вони можуть зберігатися до 10-ти днів.Норовірусна інфекція перебігає доброякісно, має самолімітуючий характер. Основним ускладненням, що може спровокувати норовірус є зневоднення.
Клінічний діагноз норовірусного гастроентериту є загальним явищем, і в умовах спалаху часто застосовуються критерії Каплана, щоб визначити, чи гастроентерит або скупчення цих захворювань можуть бути віднесені до норовірусної етіології.
Критерії Каплана:
- зразки калу негативні на бактеріальні та, якщо їх перевіряють, паразитичні збудники;
- більше ніж у 50 % випадків блювання є симптомом хвороби;
- середня тривалість хвороби від 12 до 60 годин;
- середній інкубаційний період — між 24 та 48 годинами.
Якщо всі чотири критерії позитивні то великою ймовірністю можна встановлювати клінічний діагноз.Такожвикористовують лабораторний метод дослідження у вигляді полімеразноїланцюговлї реакції (ПЛР), яка є наразі стандартом для виявлення РНК норовірусів у фекаліях. Наразі даний метод дослідженя використовують більш широко з метою своєчасної діагностики,але проводиться він не в усіх лабораторіях.
Наразі специфічного лікування не створено. Основою лікувальних заходів є патогенетична терапія, яка включає дієту, регідратацію оральними регідратаційними сумішами та за тяжкого перебігу інфузійнудезінтоксикаційно-регідратаційну терапію, направлену на ліквідацію втрат рідини та мікроелементів, спричинених діареєю та блюванням.Такожвикористовуються ентеросорбенти, пробіотики, антисекреторні препарати,як допоміжні препарати.
Не дивлячись на високу контагіозність, стійкість і тривале збереження життєздатності вірусів на предметах у зовнішньому середовищі, заходи профілактики елементарні. Як і при будь-якій кишковій інфекції, щоб не захворіти, слід виконувати наступні правила:
- дотримуватися особистої гігієни (мити руки з милом перед приготуванням і вживанням їжі, після відвідування туалету, після повернення з вулиці);
- ретельно мити фрукти і овочі, вживати термічно оброблені продукти харчування;
- вживати гарантовано безпечну воду та напої (кип’ячена вода, напої у фабричній упаковці);
- при купанні у басейнах і водоймах уникати потрапляння води у рот;
- своєчасно проводити вологе прибирання та провітрювання приміщень.
Нажаль на сучасному етапі всі зусилля, спрямовані на розроблення вакцини проти норовірусу, до сьогодні не мали успіху, що насамперед пов’язане з генетичним різноманіттям НВ та постійним формуванням їх нових варіантів.Але це зовсім не означає що ми не можемо вберегти себе та своїх близьких від інфікування.
Пам’ятайте! Головний захист від норовірусної інфекції та інших кишкових інфекцій – це не лише заходи особистої профілактики, але і вчасне звертання за медичною допомогою до лікувального закладу!
Підготувала лікар дитячий інфекціоніст Безносюк А.С.