Щороку ця недуга приходить до нас,потрапляє в наші оселі та навчальні заклади,а також полюбляє відвідувати робочі колективи. Із собою несе тяжкі ускладнення та навіть летальні випадки. Ймовірно ви здогадалися про що я,звісно про примхливу, сувору та безжалісну “ ПАНІ ГРИП”.
Грип — це високозаразне вірусне захворювання.
Можна виділити два основних поняття:
Сезонний грип — щорічне захворювання в епідемічний період, викликане типовими вірусами грипу, які зустрічаються серед людей. У північній півкулі сезон грипу зазвичай триває 3 місяці і припадає на період з жовтня до квітня, натомість у південній півкулі — з травня до вересня.
Пандемічний грип — захворювання, що виникають кожні кільканадцять або кількадесят років у вигляді світових епідемій (пандемії), що викликаються новими, невідомими раніше серед людей, підтипами або варіантами вірусу.
Інфекція поширюється дуже швидко — під час пандемії кількість захворювань у декілька разів вища, ніж під час звичайної епідемії сезонного грипу. Про оголошення пандемії вирішує ВООЗ на підставі географічного поширення інфікування новим типом вірусу, а не тяжкості перебігу грипу.
Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Відрізнити симптоми грипу від симптомів інших вірусних інфекцій не спеціалісту дуже важко. часом і лікарю потрібно робити додаткові дослідження для встановлення вірного діагнозу. Симптоми грипу самі по собі не є небезпечними та не загрожують життю людини, а ось його ускладнення іноді, на жаль, мають навіть летальний характер.
Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.
Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом — коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого.
Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів — це, в середньому, 7 днів.
Цікаві історичні факти:
У стародавні часи слово «грип» звучало інакше: цю хворобу називали «вплив».
Вважалося, що такі неприємні симптоми захворювання виникають через розташування планет і місяця. У ті часи рівень медицини не дозволяв пояснити це інакше.
Є джерела, в яких говориться, що раніше грип перекладали як «ніс козла», оскільки вважали, що саме ці тварини є переносниками хвороби.
Лише в 18 столітті у Франції з’явилася нова назва хвороби, співзвучна з сучасним: «gripper» – означає «схопити».
Згадуючи історію, можна виділити 4 основних пандемій грипу: «іспанка», азіатська пандемія, пандемія в Гонконзі і свинячий грип.
«Іспанка» була найжахливішою хворобою 20 століття, за пів року вона погубила людей більше, ніж СНІД за 25 років і забрала більше життів, ніж віспа чи чума за п’ятдесят років. Вчені деколи порівнюють кількість померлих від грипу з померлими під час воєн: в Америці від іспанки померло більше людей, ніж під час двох Світових воєн разом узятих.
У 20 столітті від так званого іспанського грипу лікувалися за допомогою куріння сигарет, пиття віскі, довгих прогулянок на відкритому повітрі, занурення в крижану воду або кровопускання. Звичайно, всі ці методи не допомагали, люди продовжували гинути. Деякі лікарі від безвиході намагалися проводити операції, що тільки швидше вбивало людину.
Свинячий грип був вперше зафіксований у квітні 2009 року в Мексиці. Він широко почав поширюватися по всій Мексиці і США. У США цього грипу дали офіційну назву – «Novel Influenza A (H1N1)». Зміна назви грипу було зроблено для того, щоб захистити від розорення виробників свинини в усьому світі, хоча у всьому світі з цього приводу виникло багато гарячих суперечок. За весь час існування свинячий грип піддавався мутацій, імунітет не встигав пристосовуватися, тому дана пандемія грипу була дуже небезпечна, з нею неймовірно складно було впоратися.
У багатьох людей, що народилися до 1957 року, є імунітет свинячому грипу. Хороша реакція їх імунітету пояснюються тим, що до 1957 року існував схожий штам вірусу грипу, до якого у цих людей виробився імунітет.
Так само як і при пандемії іспанського грипу 1918-1919, пандемія грипу H1N1 2009 мала великі наслідки для здорових людей молодого віку, можливо, через те, що вчені називають «ЦИТОКІНОВИЙ синдромом», тобто коли імунна система реагує занадто сильно і завдає удару по організму.
Щорічно у всьому світі від грипу помирає від 250 тисяч до півмільйона людей, це дуже великі цифри.
Міфи про грип:
Навколо цієї недуги розпоширино велику кількість вигаданих фактів,оскільки людині характерно не розуміючи чогось , осообливо якщо це “ щось” має маштабний та руйнівний характер, вуалювати це міфами. Розвінчати міфи про грип взялися у Міністерстві охорони здоров’я України.
Міф № 1 Грип – це наче сильна застуда
Насправді це не так і грип значно небезпечніший за застуду. Особливо небезпечним грип є для дітей, вагітних та породіль, людей, старших 65 років, людей з хронічними захворюваннями. У цієї групи ризику грип суттєво знижує шанси видужати без небезпечних ускладнень, а часто – і вижити.
Міф № 2 Грипом можна заразитися під час щеплення.
Побутує думка, що вірусом грипу можна заразитися внаслідок щеплення. Проте це не є правдою. Для щеплення від грипу використовують вакцини, що містять інактивований штам вірусу грипу, який жодним чином не може передавати інфекцію.
Міф № 3 Вакцинування потрібне лише для групи ризику.
Дітям, літнім людям та людям з ослабленим імунітетом вакцина від грипу обов’язково потрібна, проте це не означає, що іншим потрібно від неї відмовлятися. Щорічна вакцинація від грипу – надійний спосіб зменшити ризик захворіти та уникнути серйозних ускладнень після хвороби.
Міф № 4 Чудодійний вітамін С.
Ще один поширений, але нічим не підтверджений міф – сила вітаміну С, як чудового засобу для профілактики грипу. Наразі немає жодних доказів щодо ефективності цього методу.
Міф № 5 Часник і цибуля.
Про ці два овочі існує одразу кілька міфів. Перший – їхні пари знезаражують повітря і велика кількість цибулі та часнику зроблять організм невразливим до вірусів. Перше – пари часнику не можуть знезаразити повітря в кімнаті, але їх насичений запах може спровокувати кашель і спазм бронхів. Друге – надмірне вживання цих овочів може призвести до проблем з шлунково-кишковим трактом.
Міф № 6 Мороз та протяг.
У народі побутує думка, що захворіти на грип можна, якщо вийти на мороз без верхнього одягу, з мокрим волоссям, або сидячи на протязі. Втім єдиний спосіб захворіти на грип – це заразитися вірусом. Звісно, що переохолоджуватися не варто. Але холодна погода не передає вірус грипу сама по собі.
Міф № 7 Антибіотики.
Грип не можна лікувати антибіотиками, оскільки це вірусне захворювання. Антибіотики діють лише на бактерії та певні мікроорганізми, але не вражають віруси.
Дії при підозрі на грип:
Потрібно запам’ятати основне,ні в якому разі не можна займатися самолікуванням та самодіагностикою. Якщо Ви запідозрили що захворіли на грип,чи Ваші рідні або знайомі,в першу чергу потрібно звернутися до лікаря. Лише досвідчений лікар зможе встановити вірно діагноз та призначити необхідне лікування. Не завжди для встановлення діагнозу потрібно проводити специфічні лабораторні обстеження,іноді достатньо збору скарг,симптомів та знання епідемічної ситуації у світі. Лікар, і лише лікар, може встановити діагноз та обрати вірне лікування.
Не вірте міфам що існують дієві противірусні препарати які так маштабно рекламують. В Україні існують єдині зареєстровані ліки від грипу — Озельтамівір.а єдиним доказовим профілактичним засобом є вакцинація. До речі, варто зауважити, що вакцинація не захищає 100% від хвороби,але певно захистить Вас від тяжкого перебігу чи смертельних ускладнень.
Підготувала лікар дитячий інфекціоніст Безносюк А.С.