Нажаль епідемії дифтерії це не минуле, а ймовірне майбутнє. Насправді, кожне захворювання має свою циклічність, тобто, відроджується через певний проміжок часу. Відповідно, ми маємо можливість підготуватися і вивчити заходи профілактики та боротьби з даними хворобами. Тому потрібно знати свого «ворога»
Дифтерія – це інфекційне захворювання, яке викликається грампозитивною паличкою коринебактерия дифтерія, або ж як її ще називають дифтерійною палочкою. Даний збудник дифтерії досить стійкий у зовнішньому середовищі. Він може тривалий час зберігати свою життєздатність на одязі, меблях, посуді. Бактерія любить вологе, прохолодне середовище і погно периносить спеку.
Спосіб передачі: повітряно-крапельний, рідше контактно-побутовий. Тобто здорова людина може заразитися на дифтерію, не тільки від хворої людини, але і від бацилоносія, який є резервуаром для бактерії, сам при цьому не хворіє. Захворіти від тварин та птахів неможливо,тому що єдиним резервуаром хвороби є людина.
Різновиди дифтерії
Враховуючи місця ураження дифтерійною інфекцією, виокремлюють такі форми захворювання:
- Дифтерія ротоглотки (мигдалин)
- Дифтерія дихальних шляхів (гортані, трахеї, бронхів)
- Дифтерія носа
- Дифтерія очей
- Дифтерія статевих органів
- Дифтерія шкіри
Три останні форми трапляються вкрай рідко. А от найпоширенішою є форма дифтерії мигдалин.
Симптоми
На початку захворювання не примітні,та мало чим відрізняються від симптомів звичайної застуди.
Перші симптоми дифтерії можуть нагадувати звичайну ангіну: біль у горлі, загальне погіршення самопочуття, підвищення температури тощо.Але першим особливим і помітним симптомом дифтеріїє поява на мигдалинах чи інших уражених інфекцією органах сіро-білого нальоту. Коли хворий видаляє цей наліт, то рана починає кровоточити, а через деякий час наліт знову проступає.
Також при дифтерії з’являється специфічний солодкуватий запах з рота. Через деякий час уражене місце може набрякати, а набряки носять виражений характер.
Одним із симптомів дифтерії є набрякле горло.
Може викликати розвиток справжнього крупа. Це важкий запальний процес у дихальних шляхах. При ньому слизова гортані набрякає, гортань спазмуюється і, що характерно для дифтерії, відбувається закупорка просвіту і так звуженої гортані дифтерійною плівкою. Що, у свою чергу, викликає задуху. Найчастіше такий стан характерний для дітей. І в результаті ускладнена дифтерія може закінчитися летальним результатом.
Окрім безпосереднього ураження тканин в місцях потрапляння збудника, небезпека для організму людин полягає ще в тому , що дифтерійна паличка виділяє певні токсини,які є дуже отруйні для організму. Токсин вражає нервову систему, серце, викликає параліч дихальних м’язів: шиї, голосових зв’язок і піднебіння. Внаслідок паралічу дихання людина може померти.
Лікування дифтерії
Лікування – суто в умовах стаціонару під пильним контролем медичного персоналу. Так як у будь-який момент може статися закупорка дихальних шляхів фібринозною плівкою або ж їх параліч, що, у свою чергу, тягне за собою летальний результат. Це буває вкрай рідко, зазвичай все переноситься набагато легше, але контроль і перестраховка зайвими не будуть.
Так само чималу роль відіграє раннє визначення дифтерії та ізоляція хворого. Визначити її можливо взявши мазок із зіву для бактеріологічного дослідження хворих з ангіною.
У будь-якому випадку своєчасна, грамотно надана медична допомога допоможе легше і без наслідків пережити це інфекційне захворювання.
Головний компонент лікування – введення анатоксичної протидифтерійної сироватки, яка знищує сам токсин.
Решта препаратів застосовуються симптоматично, пригнічуючи певні дискомфортні явища, при цьому не впливаючи на саме захворювання, просто полегшуючи його прояви.
Заходи профілактики дифтерії
Існує ряд вакцин які мають адсорбований дифтерійний анатоксин. Такі вакцини як АКДС, АДСМ, Інфанрікс Гекса, Пентаксим, Тетраксім. Усі ці вакцини є у календарі профілактичних щеплень. Раніше вони були обов’язкові, тепер на жаль, дане правило скасували, і батьки можуть робити їх за бажанням.
Я наполегливо рекомендую проводити щеплення дитини за клен дрем. Протипоказання від імунізації це тяжкі імунно супресивні процеси, при яких температура тіла сягає 38 і вище, а не наявність у дитини незначно почервонілого горла, помірного нежиттю чи температури тіл 37,0,яка ймовірніше всього підвищилися із підвищеної активності та непосидючості дитини яка очікує свою чергу перед кабінетом лікаря. Вакцина не дає гарантії, що людина не захворіє, але те, що хвороба пройде без ускладнень і важких форм, це факт.
Нажаль більшість людей вважає що дифтерія це хвороб дитячого віку,насправді це не так. Враження дитячих та дорослих організмів рівноцінне. Важливо пам’ятати, що вакцинацію потрібно проводити не лише дітям,а й дорослим кожні 10 років.
Дотримуйтеся правил особистої гігієни, ведіть активний здоровий спосіб життя, вакцинуйтеся і бережіть себе.
Будьте здорові!