У 2019 році цей День припадає на 19 травня.За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я кожну третю неділю травня проводиться День пам’яті померлих від СНІДу.
Вперше його було відзначено в 1983 році в Сан-Франциско, США. На той момент у світі було зареєстровано лише кілька тисяч випадків захворювання на цю хворобу, про неї практично нічого не було відомо.
Організаторами проведення акції пам’яті померлих від СНІДу стали люди, яких особисто торкнулася ця трагедія.
Метою Всесвітнього дня пам’яті людей, які померли від СНІДу є привернення уваги населення до цієї проблеми, профілактики цього захворювання, а також привернення уваги влади до соціального захисту ВІЛ-інфікованих.
За статистикою ВООЗ, сьогодні в світі нараховують від 36 до 42 млн. людей, яких вразив вірус імунодефіциту людини. На жаль, епідемія ВІВЛ\СНІД не минула і Україну. На сьогодні Україна займає одне з перших місць серед країн Європи за кількістю ВІЛ-позитивних осіб.
Згідно із офіційними статистичними даними за період 1987-2018 рр. зареєстровано 313717 випадків ВІЛ-інфекції серед громадян України, зокрема 111044 випадки захворювання на СНІД і 48 456 випадки смерті від захворювань, зумовлених СНІДом. Кожен сотий громадянин України у віці від 15 дот 49 років інфікований ВІЛ, що є одним із найвищих показників; в 2 рази збільшилась частка ВІЛ – інфікованих осіб у віковій групі 15-24 роки.
На відміну від початку епідемії, шлях інфікування ВІЛ під час споживання наркотичних речовин поступився своїм місцем статевому шляху передачі інфекції. І це привід замислитися над безпечністю статевої поведінки. Адже саме через цей шлях відбувається залучення до епідемії осіб, які не належать до груп ризику щодо інфікування ВІЛ.
Свій статус перевірити доволі просто: це можна зробити в кабінетах «Довіра», мобільних амбулаторіях, кабінетах громадських організацій чи самостійно, придбавши швидкий тест на ВІЛ в аптеці. Уся процедура до отримання результату триває 15-20 хвилин. Рекомендується повторити тестування через 3 місяці.
В м. Черкаси станом на 01.01.2019 р. зареєстровано 564 ВІЛ-інфікованих, із них дорослих – 508, дітей – 56. Захворіло на СНІД – 203 чол., із них дорослих – 198, дітей – 5. Вперше виявлено в 2018 р. ВІЛ- інфікованих – 58 чол., із них – 40 дорослих, 18 – дітей.
На сьогодні, завдяки останнім досягненням в розширенні доступу до антиретровірусної терапії (АРТ), життя ВІЛ-позитивних людей стало більш тривалим і здоровим. Крім того, отримано підтвердження того, що АРТ запобігає подальшій передачі ВІЛ.
У МОЗ зазначають, що українці мають можливість безкоштовно протестуватися на ВІЛ можна у сімейного лікаря. Тривалість тестування займає до півгодини.
Прагнення до здорового способу життя, визначення своїм життєвим пріоритетом сімейних цінностей та моральності, відмова від ризикованої статевої поведінки і відповідальність за своє здоров’я – це запорука захисту від інфікування ВІЛ.
Отже у День пам’яті померлих від СНІДу Україна, згадає людей, які пішли з життя через СНІД та ще раз нагадає про глобальну небезпеку ВІЛ-інфекції для людей, які живуть.
Вшануємо пам’ять всіх тих, чиї життя забрала епідемія та будемо пам’ятати, що тільки від нас самих залежить наше майбутнє і майбутнє наших дітей.
Будьте обережними, цінуйте та бережіть кожну неповторну хвилину свого життя.
З 01.06.2018р. в м. Черкаси відкрито відділення профілактики та боротьби зі СНІДом філія №1 КНП «Черкаська міська консультативно-діагностична поліклініка», де можна пройти обстеження швидкими тестами на ВІЛ, гепатити В, С, а також отримати кваліфіковану консультацію лікаря інфекціоніста та психолога.
м. Черкаси, вул. вул. Дахнівська 34
Працює з понеділка по п’ятницю з 08.00.-19.00:
Тел.31 97 84
ОМК КНП «Черкаська міська інфекційна лікарня».