Одним з найвідоміших бур’янів в нашій смузі є амброзія. Відома вона не тільки завдяки широкому розповсюдженню, а й впливу на людину. Величезна кількість людей страждають алергічними реакціями, під час цвітіння цього бур’яну. Відомий він також і своєю незнищенністю. Щороку дачники і городники борються з нею щосили, а в деяких регіонах питання цієї боротьби поставлений на рівень місцевої влади, але до сих пір більшість зусиль виявляються безуспішними.
З року в рік боротьба з амброзією стає все актуальнішою. Здавалось би, звичайна рослина, про яку багато людей навіть не чуло…так було колись. Сьогодні кожна людина ,навіть маленька дитина знає,що це за рослина і якої шкоди вона завдає здоров’ю людини.
Цікавий факт : природний ареал проживання рослини – Північна Америка. До кінця XVIII століття на території Євразії її годі було й шукати, але в 1873 році рослина випадково завезли на континент з насінням червоної конюшини.
Амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifolia L.) – вид трав’янистих рослин із родини Айстрових (Asteraceae).
За життєвою стратегією – це небезпечний бур’ян, який засмічує подвір’я та вулиці, присадибні ділянки, сади, парки, городи, пустирі, узбіччя доріг, залізничні насипи і прилеглі землі, береги річок та ставків.
Амброзія полинолиста – рослина з гарними різьбленими листям, яке має не менше красиву історію походження назви. Амброзією стародавні греки називали їжу своїх богів, а також запашну мазь, яку використовували для лікування різних захворювань. Оскільки листя рослини були схожі на листя полину, воно отримало невелике уточнення в назві.
Амброзія полинолиста належить до карантинних бур’янів, які завдають великої шкоди навколишньому природному середовищу та здоров’ю людини.Враховуючи високу ступінь пластичності щодо температури повітря та вологості ґрунту, високу насіннєву продуктивність (30-100 тис. штук насіння з однієї рослини), а також те, що пилок амброзії під час цвітіння шкодить здоров’ю людей і тварин.
Розмір шкоди, яку вона завдає людському здоров’ю, надзвичайний:
1. алергічний риніт та поліноз;
2. алергічний кон’юнктивіт;
3. бронхіальна астма та бронхіт;
4. набряк легень;
5. шкірні висипи, атопічний дерматит, крапивниця;
6. інтоксикація організму.
Сезонний поліноз розвивається в два етапи. Хвороба починається з:
свербіння в носі, вухах, глотці або області трахеї;
набряку повік;
безперервного чхання;
нежиті.
Після з’являється алергічний кон’юнктивіт, сльозотеча, світлобоязнь, відчуття піску в очах .
Друга стадія спостерігається через 6-8 годин після виникнення перших симптомів. Для неї характерні:
гіпертермія;
кропив’янка;
утруднене дихання;
контактний / атопічний дерматит.
Виділення з очей стає гнійним. Можливий розвиток атопічного / контактного дерматиту, набряку Квінке, запалення зовнішніх статевих органів, циститу.
Нерідко поліноз супроводжується пилкової інтоксикацією, до ознак якої відносяться:
підвищена дратівливість;
стомлюваність;
напади мігрені;
зниження апетиту;
депресія.
При ковтанні пилку може виникнути нудота, блювота, біль у животі.
Важливо! Ознаки алергії, викликаної амброзією, не мають особливих характерних особливостей. Її важко відрізнити від алергічної реакції, викликаної будь-яким іншим активною речовиною. Але конкретно амброзія викликає подібні реакції в серпні-вересні.
Першу допомогу при виникненні алергічної реакції та якщо є впевненість в тому, що алергічну реакцію викликала саме пилок амброзії, в першу чергу треба припинити будь-який контакт з рослиною. Якщо людина відчуває слабкість або сильне запаморочення, його потрібно укласти так, щоб поліпшити приплив крові до мозку: Також звільніть шию, щоб забезпечити кращий приплив повітря. Якщо людина впадає в паніку, його треба заспокоїти і дати антигістамінний засіб. При сильно утруднене дихання носом слід закапати його будь-яким судинозвужувальну засобом.
В подальшому потрібно обов’язково звернутися до лікаря,для призначення специфічного лікування та отримання рекомендацій щодо профілактики виникнення тяжких алергічних реакцій.
Амброзія полинолистна потребує особливої уваги та спеціальних заходів щодо боротьби з нею.
Є три основні методи боротьби з амброзією. Перший, як радять біологи знищити бур’ян, його же зброєю – витісняючи іншими багаторічними та газонними травами. Другий метод – скошування. Найефективніше косити амброзію саме в період бутонізації, бо якщо у неї з’явився бутон, вона працює не на нарощування маси, а на формування квітки. Однак, одним із найефективніших методів є виривання амброзії з корінням. При цьому слід зазначити, що боротьба з амброзією повинна бути системною та стабільною.
Тому, з метою забезпечення благоустрою в місті, формування сприятливого для життєдіяльності середовища, покращення його санітарного стану, захисту довкілля, підвищення відповідальності інформуємо про необхідність проведення у період з червня по жовтень заходів із локалізації та ліквідації амброзії полинолистої.
Звертаюся до мешканців міста не зволікати, якщо бачите на подвір’ї небезпечну рослину то не робіть вигляд що Вам байдуже та вжийте заходів щодо боротьби з амброзією, не допускаючи її розповсюдження на території міста. Адже ми живемо в третьому тисячолітті, прагнемо увійти до Європейської спільноти, тому повинні забезпечити порядок у своєму місті.
Хай цвіте Україна,а не амброзія!!!!!
Бажаю міцного здоров’я))))
Підготувала лікар дитячий інфекціоніст Безносюк Анна Степанівна.