Головна > Корисні поради > Що слід знати про ГРВІ

ГРІ – гостра респіраторна інфекція – найширше поняття, що включає респіраторні інфекції, спровоковані як вірусами (ГРВІ – переважна більшість випадків), так і бактеріями (бактеріальні ГРІ – виникають значно рідше).

Джерелом інфекції є хворі з вираженими клінічними проявами, інколи – здорові вірусоносії, тобто заразитися інфекцією здорова людина може не лише від хворої людини, але і від носія віруса, який при цьому не хворіє. Спосіб зараження вірусом– повітряно-крапельний, інколи – фекально-оральний та контактний, заразність висока. Сезонність захворювання припадає на осінньо-зимовий та ранній весняний період, особливо у холодну і сиру погоду. Найбільш чутливі до інфекції діти та хворі з імунодефіцитом.

Оскільки існує дуже багато різних вірусів-збудників ГРВІ, то форма протікання захворювання в кожному конкретному випадку залежить від того, яким саме вірусом заразилася людина. Як правило, ці віруси найбільш активні у холодні пори року та переважно вражають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, а також вуха, носа, горла тощо. Найпоширенішими збудниками ГРВІ є риновірус. Цей вид вірусу розмножується в клітинах епітелію порожнини носа, провокуючи місцеве запалення. Саме тому передусім з’являються такі симптоми ГРВІ як нежить, закладеність носа, біль у горлі та кашель. ГРВІ прогресує кілька днів, а потім людина самостійно одужує без спеціального лікування.

Проте дуже важливо не займатись самолікуванням, а звернутись а допомогою до лікаря. Риновірусна інфекція може протікати у важчій формі у людей з ослабленим імунітетом.

Досить часто збудником ГРВІ є аденовірус. Починається аденовірусна інфекція гостро, з ознобу, головного болю, гарячки, зниження апетиту. Далі приєднується виражений нежить, біль у горлі, розвивається фарингіт, трахеоронхіт, кон’юнктивіт, спочатку однобічний, пізніше — двобічний, зрідка можливий біль у животі, пронос. Нездужання та інші загальні симптоми зникають одночасно з гарячкою. Проте температура тіла зазвичай коливається в межах 37,5-38,5 С.

Ускладнення ГРВІ – це зазвичай запалення носових ходів та середнього вуха, запалення легень,. ГРВІ може стати причиною або посилити симптоми деяких хронічних захворювань дихальних шляхів, таких як астма.

Досить часто звичайні люди плутають два окремі поняття грип та ГРВІ. Крім грипу ГРВІ викликаються іншими вірусними захворюваннями такими як: респіраторно-синцитіальна, риновірусна, аденовірусна інфекція, та інші.

Основна різниця у симптомах грипу і ГРВІ полягає у тому, що грип розпочинається раптово і гостро, а впродовж періоду хвороби різко виражені ломота в тілі, озноб, головний біль і біль у м’язах та дуже висока температура тіла,перебіг значно важчий за перебіг ГРВІ, і тому його виділяють окремо. А ГРВІ – зазвичай починається поступово і супроводжується відчуттям “розбитості” та загального нездужання.  

 

Симптоми

Грип ГРВІ

Різкий та гострий початок хвороби

Характерний. Людина часто навіть може вказати конкретний час, коли захворіла Нехарактерний. Початок хвороби зазвичай поступовий

Температура

Піднімається різко, зазвичай вище 38 Може бути, але зазвичай в межах 37-37,5

Нежить, закладеність носа

Може з’явитись на 2-3 день як ускладнення Виникає в перші дні, часто – перший симптом ГРВІ

Чхання

Найчастіше немає Найчастіше є

Кашель

Найчастіше з’являється на другу добу захворювання, часто спричиняє біль за грудиною Не різко виражений, найчастіше з’являється одразу, разом з болем у горлі

Біль у горлі

Зазвичай не характерний, може з’явитись на 3-4 день захворювання Найчастіше з’являється одразу, має виражений характер

Головний біль, біль у м’язах

Є Одразу немає, може з’явитись, якщо виникають ускладнення

Відчуття втоми, млявість

Є Виникає, якщо висока температура тримається більше доби

Безсоння

Є і може зберігатись ще 2-3 тижні після хвороби Може з’явитись, якщо висока температура тримається більше доби

Дискомфорт в очах

Часто з’являється почервоніння очей, світлобоязнь, сльозотеча При аденовірусній інфекції може виникати відчуття піску в очах, при інших ГРВІ найчастіше немає

Діагноз встановлюється на підставі клінічної картини.

Лікування. Легкий перебіг та неускладнені форми захворювання лікують амбулаторно у сімейного лікаря, ГРВІ середньо-важкого та важкого – в умовах стаціонару.

Призначається ліжковий режим на момент підвищення температури тіла, постійне вживання великої кількості теплого пиття (чай з лимоном, мінеральні води, узвар), вітаміну С, противірусні засоби та симптоматичні, прийомом полівітамінних комплексів. Лише у разі підвищення температури тіла допускається прийом жарознижуючих засобів: парацетамолу або ібупрофену.

Профілактика включає в себе достатнє провітрювання та ультрафіолетове опромінення приміщень, часте вологе прибирання, повноцінне та збагачене вітамінами харчування, кип’ятіння білизни, посуду та одягу хворих.

Бережіть себе та не хворійте!