Лептоспіроз – водна гарячка, лугова, болотна гарячка це гостра інфекційна хвороба, яка належить до групи особливо небезпечних інфекцій. Збудником є лептоспіри, які вражають нирки, печінку, судини організму, ЦНС. Лептоспіроз займає одне з перших мість серед хвороб, на які можуть хворіти і люди, і тварини. Лептоспіри-спіралеподібні рухливі мікроорганізми.Стійкі в зовнішньому середовищі: зберігають життєздатність у природних водоймищах 2-4 тижні, у вологому грунті 3-9 місяців на харчових продуктах від кількох годин до 30 діб.
Лептоспіри стійкі до низьких температур. Чутливі до висушування, сонячного світла, високих температур. Джерелом лептоспір в природі є багато видів диких і домашніх тварин: щури, миші, велика рогата худоба, свині, собаки, промислові тварини. Тварини можуть хворіти на лептоспіроз або бути носіями лептоспір. Виділяючись з сечею тварин, лептоспіри потрапляють у воду річок, озер, штучних водойм, грунт, харчові продукти, різні предмети.
Зараження людей відбувається при вживанні контамінованої лептоспірами води і їжі, при контакті травмованої шкіри і слизових оболонок під час купання, риболовлі, при догляді за хворими тваринами, укусах гризунами, під час роботи з вологими грунтами. Частіше хворіють особи професійних груп- тваринники, ветеринари, фермери, мисливці, рибалки, меліоратори.
Зазвичай захворюваність має сезонний характер- літньо-осінній і під час дощів. Хворі на лептоспіроз для оточуючих не заразні! Інкубаційний період( тобто період від зараження перших проявів хвороби) триває від 4 до 14 днів(частіше 7-9 днів).
Хвороба розпочинається гостро з сильного ознобу, підвищення температури тіла до високих цифр(39-40), з’являється стійкий головний біль, можливі нудота, блювання, виражена загальна слабкість, ломота в тілі. Провідний симптом- біль в м’язах (міалгії), особливо характерне ураження литкових м’язів, стегон і поперекової ділянки, інколи біль в м’язах настільки інтенсивний, що людина не може самостійно переміщуватись. При важкому перебігу лептоспірозу з 3-5-го дня хвороби з’являється іктеричність склер, потім жовтіє шкіра, різко знижується добова кількість сечі аж до анурії, що свідчить про ураження нирок. Якщо хворому не буде призначена адекватна терапія, то у внутрішніх органах лептоспіри викликають незворотні зміни.
Ускладнення:
- гостра нирково-печінкова недостатність;
- ураження серця (міокардит),кровотечі, пневмонії, ураження ЦНС.
Профілактика:
- Знищення мишей і щурів, не допускати забруднення гризунами харчових продуктів і питної води.
- Не купатися у стоячих водоймах (в них частіше бувають лептоспіри).
- Дотримуватись правил особистої гігієни.
- Використовувати захисний одяг і взуття під час роботи в заболочених місцевостях і при догляді за хворими тваринами.
- Щеплення дорослих і дітей з 8 років за епідемічними показниками вакциною.
При перших ознаках хвороби негайно звернутись за медичною допомогою.