У МОЗ нагадують, що в Україні з 2017 року спостерігається підвищення рівня захворюваності на кір: станом на кінець 2017року зареєстровані 102 спалахи у 16 регіонах. Протягом 2018 року на кір захворіли 54 тис 481 осіб – 20 204 дорослих і 34 277 дітей. Мали місце і летальні наслідки хвороби – від ускладнень кору померло 16 осіб: дванадцять дітей і четверо дорослих.
Станом на 20.12.2018 року в Черкаській області захворіло на кір 357 осіб, з них 114 діти, за аналогічний період 2017 року було зареєстровано 9 випадків, з них 6 у дітей. Протягом 2018 року спостерігається зростання захворюваності в 39,6 разів, частка захворілих дітей становить 31,9%.
Головна причина спалахів – низьке охоплення щепленнями населення країни проти кору. Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5-6 років.
Вірус кору надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого.
Хворий стає заразним вже за 4 дні до появи перших симптомів кору та залишається таким ще протягом 4 днів після появи висипки. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.
Кір – одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі, яке швидко поширюється. 9 із 10 людей, з якими контактувала інфікована людина, теж захворіють, якщо вони не були щеплені.
Першою ознакою кору, зазвичай, є значне підвищення температури, яке настає приблизно через 9-17 днів після інфікування і триває від 4 до 7 днів.
На цій початковій стадії можуть з’являтися нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а за день до появи висипки можуть з’явититсь дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік.
На 5-й день (іноді – на 4-й або 6-й) хвороби з’являється висип, як правило, спочатку на обличчі та верхній частині шиї. Протягом 3-х днів висип поширюється по всьому тілу, з’являється на руках і ногах. Він тримається 5-6 днів і потім зникає, залишаючі по собі пігментовані плями, які утримуються протягом 3-х тижнів.
Специфічного лікування від кору не існує. Застосовують симптоматичну терапію – рясне пиття, жарознижуючі засоби при лихоманці, судиннозвужуючі краплі при закладеності носу тощо. Проте можна запобігти захворюванню, якщо відповідально поставитись до єдиного надійного методу профілактики кору – вакцинації.
Згідно з Календарем щеплень, вакцинуватись потрібно в 1 рік і в 6 років, двома дозами – існує спеціальна вакцина КПК – проти кору, паротиту і краснухи. Але якщо ваша дитина не була щеплена вчасно, вам потрібно звернутись до педіатра і отримати щеплення якомога швидше. Вакцина для дітей закуповується за державні кошти, тому для дітей щеплення буде безкоштовним.
Порада для дорослих: якщо ви не були вакциновані проти кору і знаєте, що не хворіли на цю недугу, вам також рекомендується зробити щеплення.
В Україні за державні кошти здійснюється закупка вакцини лише для дітей. В державі зараз наявна якісна, ефективна та безпечна вакцина КПК проти кору, паротиту та краснухи – Пріорикс, виробництва ГлаксоСмітКляйн, Бельгія.
Звичайно, перед щепленням необхідно обов’язково звернутись до лікаря, який зазначить, чи немає у вас протипоказань та коли саме проводити вакцинацію.
Дуже важливо, наприклад, якщо ваша дитина контактувала з хворим на кір, в цьому випадку дитина має отримати вакцинацію проти кору протягом перших 72 годин.
Деякі батьки говорять про те, що їхня дитина захворіла уже після щеплення. Так, така імовірність існує, оскільки жодна вакцина не може дати 100% захист від захворювання. Проте навіть якщо ви захворієте, хвороба буде мати більш легкий перебіг, без ускладнень, ви також знижуєте ризик смертності внаслідок захворювання.
А ускладнення від цієї недуги можуть бути серйозними, особливо у дітей віком до 5 років. Зокрема, кір може спричинити запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонію, діарею, енцефаліт, і навіть призвести до смерті.
Якщо ви або ваша дитина не хворіли на кір і не були щеплені, ви під загрозою захворювання. У дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг.
То ж зверніться до педіатра або до сімейного лікаря, якому ви довіряєте, та зробіть щеплення.
Захистить своїх дітей і себе.
Будьте відповідальними за здоров’я і життя своєї сім’ї.
І будьте здорові!